Kalendarz wydarzeń SGLK
Reklama
XXIII edycja GLK
Licznik odwiedzin
Partnerzy
Gmina Gostyn.jpg
Start

już  starożytni rzymianie ...

Gra w kręgle uznana została za jedną z najstarszych dyscyplin sportowych uprawianych przez człowieka. Kręglarstwo zatem sięga korzeniami do cywilizacji starożytnych. Nie można dokładnie wskazać daty powstania tego sportu, ale odkrycie Flindersa Petrie z 1936 roku wyraĽnie wskazuje na jaskiniowe początki. F. Petrie otworzył egipski grobowiec i wśród wielu przedmiotów znalazł przybory przypominające dzisiejsze kręgle. Zdaniem historyków starożytni mogli uprawiać ten sport, posługując się kamieniami,  którymi rzucali w inne. Nie ma dowodów potwierdzających obecność kręgli w życiu Rzymian, Fenicjan i Kartagińczyków, lecz wiadomo, że za czasów Juliusza Cezara (około 50 roku p.n.e.) mieszkańcy alpejskich regionów Włoch uprawiali "bocce", włoską odmianę kręgli, znaną i dzisiaj.

europejskie początki ...

W okresie średniowiecza gra zdobyła dużą popularność, ale zwalczano ją w niektórych towarzystwach, uznając za zgubny hazard. Młodzi Anglicy w XIV wieku porzucali dla kręgli łucznictwo. Na nic zdały się zakazy króla Edwarda III, kręglarstwo stało się formą spędzania wolnego czasu. 
W 1455 roku, aby warunki atmosferyczne nie zakłócały przebiegu rozrywek, przeniesiono grę pod dach. Znana w dzisiejszej formie wywodzi się z XVI wieku z Niemiec, skąd rozpowszechniła się w całej Europie. Jej obecność w Polsce odnotował w 1560 roku Mikołaj Rej w "W żywocie człowieka poczciwego". 
W wieku następnym holenderski malarz Steen Jan Havicksz utrwalił te sportowe zmagania na płótnie; doskonale zharmonizował grę świateł i barw, tworząc obraz pt. "Gra w kręgle".

na drugiej półkuli ...

Ze Starego świata do Stanów Zjednoczonych kręgle dotarły w XVII wieku. Wówczas znane jako gra w "dziewięć słupków" stały się ulubionym sportem  pierwszych osadników holenderskich. Początkowo ustawianiem przewróconych słupków zajmowali się chłopcy nazywani " pin - boys ". Wreszcie pojawił się mechanik Fred Schmidt, który w swoim przydomowym warsztacie zbudował pierwszy automat do ustawiania kręgli. Gdy zaprezentował go firmie American Machine and Foundry Company, postanowiono wprowadzić wynalazek do produkcji.

formalnościom stało się zadość ...

Kręglarstwo, pojmowane jako gra sportowa i towarzyska polegająca na rzucaniu kuli kręglarskiej w celu przewrócenia maksymalnej ilości ustawianych na końcu toru kręgli, doczekało się struktur formalnych. Pierwsza współczesna organizacja kręglarska powstała w 1875 roku w USA w Nowym Jorku. Był to Amerykański Związek Bowlingu. Większy zasięg osiąga dyscyplina, gdy w 1926 roku powstaje Międzynarodowa Federacja Bowlingu, której działalność kontynuuje założona w 1952 roku w Hamburgu organizacja o nazwie: Międzynarodowa Federacja Kręglarska. Dziś swoją siedzibę ma w Helsinkach .

cóż Polacy na to ?

W naszym kraju pierwszy związek kręglarski - Polski Związek Klubów Kręglarskich - powstał w 1924 roku. Dwanaście lat później w wyniku reorganizacji utworzono Poznański Związek Kręglarski, który w 1976 roku przemianowano na Polski Związek Kręglarski. Pomaga on w zakładaniu klubów, organizuje zawody, imprezy. Wszyscy zainteresowani tą dyscypliną mogą pozyskać informacje pod adresem: 

Polski Związek Kręglarski  
60 - 808 POZNAŃ 
ul. Zeylanda 5    
tel .   61 843 63 28  61 843 63 28    61 843 63 28  61 843 63 28 lub ( 061 ) 843 63 29 
fax 61 843 63 29

Skontaktować można się z Grzegorzem Cwojdzińskim albo Marią Wojciechowską

e-mail:
krę Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

a w Gostyniu ?

Początki jednoczenia się amatorów kręglarstwa sięgają już roku 1925, bowiem wtedy powstał Kręglarski Klub " Senior ".Sport ten cieszył się niezwykłą popularnością, o czym świadczy funkcjonowanie w Gostyniu dwadzieścia i trzydzieści lat później siedmiu klubów kręglarskich, jednakże o charakterze bardziej towarzyskim niż sportowym. Tradycję "Seniora " kontynuował " Grom " powołany do istnienia 2 XII 1946 roku.W październiku 1954 roku jego miejsce zajął " Start " działający do dzisiaj. Zasługą ówczesnego prezesa Franciszka Burzyńskiego było rozpoczęcie budowy pierwszej prawdziwej kręgielni. Idea doczekała się finalizacji - 17 lutego 1957 roku oddano do użytku dwutorowy obiekt. Zawodnicy "Startu " osiągali szczególne  sukcesy, gdy prezesem klubu był Józef Zyber. To właśnie z jego i Jarosława Sobierajskiego inicjatywy powstała w 1982 roku przy ulicy  Strzeleckiej  kręgielnia, która do dzisiaj jest miejscem ciekawych inicjatyw sportowych zwolenników kręglarstwa. Jedną z nich to bez wątpienia Gostyńska Liga Kręglarska. Założona w 1999 roku dzięki staraniom czterech osób (Krzysztof Galusiński, Zenon Karolczak, Tadeusz Porzucek , Andrzej Twardowski ) cieszy się ogromną popularnością nie tylko gostyniaków. Liczny udział zespołów w XVII już edycjach, pozwala mieć nadzieję, że zmagania sportowców - amatorów na stałe wpiszą się do kalendarza imprez rozgrywanych na torach gostyńskiej kręgielni.

 

Dodaj komentarz

Twoje imię:
Temat:
Komentarz: